27-11-2022

ADWENT

Sprzątanie, zakupy, wigilia, spotkanie w gronie rodzinnym, jutrznia, kolędy, strojenie choinki, czy skrzypiący śnieg… co w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl, kiedy mówimy o Świętach Bożego Narodzenia? Jakie emocje święta w nas wywołują? Ogromną radość? Zachwyt? Czy rodzi się w nas pragnienie, by już je planować, a także, by zrobić coś pożytecznego dla drugiej osoby? Czy cieszymy się na nadchodzące święta i staramy się, by były czasem radości dla wszystkich?

A może na samą myśl o świętach boli nas głowa i mamy dość? Może myślenie o obowiązkach niejako wpisanych w obchody świąt, takich jak sprzątanie czy gotowanie sprawia, że już jesteśmy zniechęceni. Może każdego roku padamy ofiarą hałaśliwych reklam nawołujących do przedświątecznych zakupów, sprowadzających święta do stanu posiadania i konieczności kupowania więcej i więcej. W konsekwencji zaciągamy nawet pożyczki na organizację świąt i toniemy w długach. Najgorsze jest to, że zapominamy o prawdziwej istocie tego czasu. O tym, by skupić się na czystej, niczym nie zmąconej radości z przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.

Święta Bożego Narodzenia albo mają charakter religijny, albo nie ma świąt - jest wówczas tylko dekoracja, bogata i piękna, lecz jednocześnie pusta i smutna. Autentyczna wiara domaga się wyznania, a to również wyraża się w obchodzeniu świąt. Święta są duchowym odnowieniem historii Jezusa Chrystusa w Jego wyznawcach.

Przypominamy sobie i pogłębiamy prawdy wiary oraz uczymy nowe pokolenia korzystania z jej skarbca. Dzięki świętom, wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa stają się bardziej obecne w rodzinie, odważniej się o nich mówi i szuka odniesień do życia. Święta gromadzą i jednoczą rodzinę, umacniają zdrowe więzi jej członków i pomagają nawiązać zerwane, uczą radości z bycia razem. Są wspaniałą okazją do pokonywania uprzedzeń, do wzajemnego przebaczania i podjęcia starań dla budowania lepszej, domowej wspólnoty. Dobrze przeżyte święta stają się doświadczeniem i bogactwem całej rodziny,  przeżyciem, za którym się tęskni, do którego się powraca nawet po latach i który chce się ponawiać. Pielęgnowanie rodzinnych zwyczajów daje domownikom mocne poczucie wspólnoty oraz bezpieczeństwa. Adwent i Boże Narodzenie to również sposobność osobistej przemiany i odnowy. To szansa na zmianę siebie i poprawę własnego życia. Nie musi to być metamorfoza na wielką skalę! Wystarczy wprowadzić drobne poprawki, wyrabiać nowe nawyki. Może zmiany rozpoczniemy od zgromadzenia całej rodziny przy stole, choćby podczas niedzielnego obiadu, zapalimy adwentową świecę, przeczytamy fragment Biblii, a jedno z dzieci zmówi modlitwę, a wówczas na nowo w sobie odkryjemy miłość, dobroć, radość, wdzięczność, wiarę, prostotę czy zachwyt.

W Obj. św. Jana 3,20 napisano: „Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli ktoś usłyszy głos mój i otworzy drzwi, wstąpię do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną”

Znany artysta, William Hunt namalował obraz zwany „Światłość świata” przedstawiający Chrystusa pukającego do drzwi domu. Hunt zawołał wszystkich swoich przyjaciół i poprosił, żeby przyjrzeli się temu obrazowi krytycznie. Chciał przekonać się, czy znajdą w jego dziele jakiś błąd. Wszyscy przyglądali się obrazowi bardzo intensywnie, a jednak nikt nie dopatrzył się w nim niczego dziwnego. Mimo iż dzieło wzbudziło podziw, Hunt nie był z tego zadowolony. Nalegał, aby przyjaciele dokładnie obejrzeli obraz i poprosił ich o profesjonalną krytykę. Wreszcie jeden z młodych artystów powiedział: „Panie Hunt, chyba widzę w tym obrazie jeden podstawowy błąd. Zapomniał pan namalować klamkę lub zamek w tych drzwiach”. „Mój przyjacielu” -  odrzekł Hunt – „jeżeli Chrystus puka do drzwi domu, można je tylko otworzyć od środka”.  

Na obrazie można jeszcze dostrzec opuszczony dom, zarośnięty chwastami i pogiętymi drzewami w ogrodzie – symbolizuje to grzech i zawiść życia ludzkiego. Pod nogami leżą trzy jabłka: zielone, dojrzałe i zgniłe. Być może jest to alegoria ludzkiego życia, które bez duchowej odnowy ulegnie zepsuciu,  podobnie jak zalegające na ziemi owoce.

Jeżeli nie wierzysz, że Bóg się stał człowiekiem, nie świętuj adwentu, wigilii, czy Bożego Narodzenia. Żeby świętować trzeba wierzyć, ale też trzeba umieć za to podziękować. Każde święto będzie dla nas wyjątkowe, kiedy uczynimy z niego treść dziękczynienia za zaangażowanie się Boga w dzieje ludzkości, za stworzenie, przymierze i każdy przejaw Bożej ingerencji w naszym życiu. Bo to Bóg jest tym, któremu wszystko zawdzięczamy. Dlaczego mamy powtarzalność świąt? Bo uczy to nas radości, dziękczynienia i pamięci o bezmiarze dobra, które się wydarzyło. Niech zatem święta będą okazją do tego, by z wdzięczności zatrzymać się nad dziełami Boga, przywołać tamtą rzeczywistość i aktywnie w niej uczestniczyć. Bo kiedy wchodzimy w świętowanie stajemy w Bożej obecności. I właśnie takich świąt i takiego przeżywania Państwu życzę.   Karina Wowry

Pozostałe

19-03-2023

Spotkanie Świąteczne

Przedświąteczne spotkanie jak zawsze zgromadziło wielu członków i sympatyków Stowarzyszenia Maria-Marta. Jako że od samego rana słońce zaglądało wszystkim do okien obecni na spotkaniu od samego wejścia motywowani właśnie tymi długo wyczekiwanymi promieniami uśmiechnięci i w świetnych nastrojach witali się serdecznie po długim, okresie niewidzenia.

Dowiedz się więcej

04-02-2023

Kajetan Kajetanowicz

Dziś odwiedził nas specjalny gość: KAJETAN KAJETANOWICZ

4 krotny Rajdowy Mistrz Polski
3 krotny Rajdowego Mistrza Europy
W-ce mistrz świata w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC 2 2022

Dowiedz się więcej

14-01-2023

Spotkanie styczniowe

Pierwsze spotkanie Ewangelickiego Stowarzyszenia Maria-Marta w Nowym Roku rozpoczęliśmy modlitwą, w której poprowadził nas proboszcz ks. Dariusz Lerch.

Dowiedz się więcej

27-11-2022

Spotkanie świąteczne

Fotorelacja z naszego spotkania świątecznego.

Dowiedz się więcej

16-11-2022

Pożegnanie Śp Mirosława Cieślara

„Gdy miłość płacze, wiara pociesza, nadzieja pozwala żyć dalej”

Dowiedz się więcej

15-11-2022

Podziękowanie

Profesor Jan Szczepański w książce „Korzeniami wrosłem w ziemię” podkreślał swoje przywiązanie do tej ziemi. Ja o sobie mogę powiedzieć, że korzeniami wrosłam w ludzi, którzy zamieszkują tę ziemię, dlatego Ustroń już wiele lat temu stał się moją małą ojczyzną.

Dowiedz się więcej
© 2021 Copyright by Ewangelickie Stowarzyszenie Maria-Marta Ustroń. Projekt i wykonanie pear interactive